Wydruk pochodzi z: www.parafiawohyn.pl, data: 22-11-2017

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

26 sierpnia Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jasna Góra to od wieków najważniejsze polskie sanktuarium maryjne – duchowa stolica Polski.

Uroczystość NMP Częstochowskiej została ustanowiona dla diecezji polskich w XX w. Inspirację dał bł. Honorat Koźmiński. Po powstaniu styczniowym starał się on zjednoczyć naród wokół Maryi – Królowej Polski. W 1904 r. papież św. Pius X ustanowił w tym dniu święto, które na wszystkie diecezje naszego kraju zostało rozciągnięte w roku 1931 przez papieża Piusa XI.
Cudowny obraz Maryi został sprowadzony do Częstochowy w roku 1384. Wedle legendarnych podań miał go namalować św. Łukasz Ewangelista na stole, na którym spożywała Święta Rodzina.
Od wielu lat każdego roku przez cały sierpień do tronu Matki zmierzają pielgrzymki piesze i rowerowe ze wszystkich zakątków Polski. Szczególnie wielu pielgrzymów (także przyjeżdżających do Częstochowy autokarami i samochodami) gromadzi się tam w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz właśnie 26 sierpnia – w uroczystość NMP Częstochowskiej.
Dodano: 22 Sierpień 2013