Wydruk pochodzi z: www.parafiawohyn.pl, data: 19-11-2018

Dzień Św. Krzysztofa

Św. Krzysztof jest znany głównie z legend, choć badania historyczne dowodzą, że pochodził z Azji Mniejszej i poniósł męczeńską śmierć ok. 250 roku.

Według podań ludowych był olbrzymem: miał cztery metry wzrostu i niezwykłą siłę dzięki której przenosił pielgrzymów przez rzekę. Na popularnych wizerunkach przedstawiany z dzieciątkiem Jezus na barkach. Wedle legend święty zapadł się w dno rzeki pod ciężarem dziecka. Wtedy ono rzekło: "Dźwigasz cały świat, gdyż ja jestem ten, któremu służysz pomagając innym".

Krzysztof stał się patronem mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, również patronem dobrej śmierci – szczególnie na wschodzie, a obecnie kierowców.

25 lipca po Mszy Św. o 18.00 na cmentarzu odbyło się poświecenie pojazdów.

Dodano: 25 Lipiec 2013
Parafia Wohyń - Dzień Św. KrzysztofaParafia Wohyń - Dzień Św. KrzysztofaParafia Wohyń - Dzień Św. KrzysztofaParafia Wohyń - Dzień Św. KrzysztofaParafia Wohyń - Dzień Św. Krzysztofa