Wydruk pochodzi z: www.parafiawohyn.pl, data: 23-01-2020

Święte Triduum Paschalne

To okres trzech dni upamiętniających mękę i śmierć Chrystusa.

Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu Ciało Swoje i Krew Swoją a następnie dał Apostołom i nakazał aby czynili to na Jego pamiatkę. Podczas tego wydarzenia Jesus ustanowił dwa sakramenty święte-KAPŁAŃSWO i EUCHARYSTIĘ.

W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy Świętych z szacunku do ofiary jaką poniósł Jezus Chrystus poprzez swoją śmierć na krzyżu. Jest to dzień skupienia, postu oraz powagi. W tym dniu odbywa się adoracja krzyża. Po ukończeniu liturgii Męki Pańskiej, przenosi się Przenajświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego.

W Wielką Sobotę wierni trwają przy Grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. W tym dniu przynoszone są też potrawy Wielkanocne aby je poświęcić. Wieczorem natomiast rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej przed kościołem, gdzie następuje poświęcenie ognia. Tego własnie dnia ukazana jest w sposób szerszy symbolika ognia.

Przygotujmy się do duchowego przeżywania i gromadzenia się w światyni nie tylko w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, czy w Poniedziałek Wielkanocny. Celebrowanie Triduum Paschalnego zaczyna się w Wielki Czwartek wieczorną Mszą Św.,  a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. Aby w pełni przeżyć te święta należy świadomie uczestniczyć w Liturgii oraz wygospodarować trochę czasu na modlitwę i refleksję.

Dodano: 26 Marzec 2013